Class Schedule

Class Schedule

Download a copy at the bottom of the page

Monday
Studio A

4:00 – 5:00 Beg Pas De Deux (Patty)
5:30 – 6:30 Technique Class (Jose)

Studio B

10:30 – 12:00 Adult Int Ballet (Patty)
4:00 – 5:00 Ballet 1B (Amber)
5:00 – 6:30 Ballet 4/5/6 (Patty)
6:30 – 7:00 Int/Adv Pointe Technique (Patty)
7:00 – 8:30 Ballet 2B/3A/3B (Patty)

Studio C

1:00 – 2:00 Beg/Int Adult Tap (Ray)
2:00 – 3:00 Int/Adv Adult Tap (Ray)
4:00 – 5:30 Tap 2A/2B + Performance (Jose)
5:30 – 7:00 Teen/2A Ballet (Susie)
7:00 – 8:30 Beg/Int Adult Ballet (Susie)

Tuesday
Studio A

4:00 – 5:00 Int/Adv Theater Dance (Jose)
5:00 – 6:00 Acting Sept – Feb (Keith)
6:30 – 7:30 Hip Hop 2 (Amber)
4:00 – 5:15 Int Contemporary (Jose)

Studio B

5:00 – 6:15 Theater Feb – Jun (Patty/Paul)
6:15 – 7:30 Adult Lyrical Jazz (Richard)
7:30 – 8:45 Adv Contemporary 4/5 (cori)

Studio C

10:00 – 11:00 Beg Adult Tap (Keith)
11:00 – 12:30 Int Adult Tap + Perform (Keith)
4:00 – 5:00 Ballet 1 (Amber)**FULL WAITLIST ONLY**
5:00 – 6:00 Jazz 1/2 (Amber)**FULL WAITLIST ONLY**
6:00 – 7:00 Int Adult Tap (Keith)
7:00 – 8:00 Beg Adult Tap (Keith)

Wednesday
Studio A

5:00 – 5:45 Pre Ballet (Cori)**FULL WAITLIST ONLY**
6:00 – 7:00 Hip Hop 3 (Cori)

Studio B

4:00 – 5:00 Beg Theater Dance (8yr+) (Jose)
5:00 – 6:00 Int/Adv Jazz 3/4 (Jose)
6:00 – 7:30 Ballet 5/6 (Demi & Pointe) Patty

Studio C

2:00 – 3:00 Int/Adv Adult Tap (Keith)
3:00 – 4:00 Broadway Jazz (Keith)
4:00 – 5:00 Int/Adv Acro Tumbling (Keith)
5:00 – 6:00 Beg Acro Tumbling (Keith)
7:30 – 9:00 Tap 3/4/5 Technique + Perf (Keith)

Thursday
Studio A

4:45 – 5:30 Pre Tap (Rebecca)
5:30 – 6:30 Tap 1 (Rebecca)
6:30 – 7:30 Drums, Rhythm, Percussion (Gene)
7:30 – 8:30 Beg Teen/Adult Tap (Ray)

Studio B

10:30 – 12:00 Adult Int Ballet (Patty)
4:00 – 5:30 Ballet 2B/3A (Patty)
5:30 – 7:00 Ballet 3B/4 (Patty)
7:00 – 8:00 Beg/Int Pointe (Patty)

Studio C

9:00 – 10:30 Int Adult Tap + Perform (Keith)
10:30 – 11:30 Beg Adult Tap (Keith)
5:15 – 6:15 Int/Adv Teen/Adult Tap (Ray)
6:15 – 7:45 Teen/Adult Ballet (Susie)
7:45 – 8:45 Hip Hop 4 (Carlos Curley)

Friday
Studio A

AM studio Rented

Saturday
Studio A

9:00 – 9:45 Pre Hip Hop (Karlo)
10:00 – 11:00 Hip Hop 1 (Karlo)**FULL WAITLIST ONLY**
11:00 – 12:00 Youth Musical Theater (Keith)

Studio B

9:00 – 9:45 High Hopes Dance Troupe (Dani)
11:00 – 12:00 Strength/Condition 4 Dancers (Karlo)
12:00 – 1:00 Beg /Int Modern (Karlo)
1:00 – 2:00 Teen/Adult Hip Hop (Karlo)
2:00 – 3:30 Int/Adv Jazz with Michael

Studio C

10:00 – 10:45 PreBallet (Dani) – Assist Hannah**FULL WAITLIST ONLY**
11:00 – 12:00 Ballet 1 (Hannah)-Assist Dani**FULL WAITLIST ONLY**
1:00 – 3:00 Dance Team (Keith)
3:30 – 4:30 West African Dance (Karlo)

Sunday
Studio B

11:00 – 12:15 Beg/Int Ballet (Charlotte)
12:30 – 1:30 Beg/Int Contemporary (Amber)

Studio C

 

Download The Class Schedule

Scroll to Top